пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic właściwie nie uwydatni linii trawy ewentualnie rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki a także ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze roślinne ogrodzenie było nadzwyczaj strzeliste zaś jednocześnie wąskie to w cieniu wolno je uformować z limaku powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu. Należy pamiętać niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być dosyć utrudnione.

Nic właściwie nie uwydatni linii trawy czy tez kwietnika jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych grządkach, niskie drzewa zdołają utrzymać zielone zaplecze w ryzach lub zastawią gołe placki ziemi. Dobrze przycięty niewielki żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niskie ewentualnie duże zielone ploty można otrzymać z gatunków iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy są dużo bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go obcinać, tymczasem jego przemianę Cis można zostawić bez pomocy.Będzie w mgnieniu oka wschodził a oszczędzi kolumnowy zarys.

Jeśliby wasz kącik jest nadzwyczaj ciemny, warto aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja klasie o płowych względnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu dobitnego w słońcu, ale nawet w cieniu liście ostają dosyć jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий