среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy sztachety z plastyku na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na plotki plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastikowe używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z plastiku z Opalenicy na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz balaski z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek stawia się z kamieni wielorakiego obrysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nietypowych obrysach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia z plastiku z Opalenicy należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий