понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą tez za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenie PCV sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie migiem wzrastają oraz mocno gęstnieją. Co niemiara uroku maja tez takie żywe ploty, jakie prowadza przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, nierzadko również bujnie kwitną, lecz wymagają tez dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastikowe zdołają być niesłychanie smukłe, aczkolwiek należny je cyklicznie obcinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie plot konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий